Sokan úgy érzik, hogy sodródnak a világban, keményen dolgoznak, de úgy tűnik, hogy nem jutnak el sehova. Az egyik fő oka annak, hogy így érzik magukat, az, hogy nem töltöttek elég időt azzal, hogy átgondolják, mit akarnak az élettől, és nem tűztek ki maguk elé hivatalos célokat. Elvégre te is elindulnál egy nagy útra úgy, hogy nincs igazi elképzelésed a célodról? Valószínűleg nem!
A célmeghatározás egy olyan folyamat, amelynek során meghatározzuk, hogy hová szeretnénk eljutni az életben. Ha pontosan tudod, hogy mit szeretnél elérni, azt is tudod, hogy mire kell összpontosítanod az erőfeszítéseidet. Tervezéssel gyorsan kiszúrhatod azokat a zavaró tényezőket is, amelyek oly könnyen tévútra vihetnek. A célok kitűzésének folyamata segít kiválasztani, hogy merre akarsz menni az életben. Ez egy egyszerű technika, amely örökre megváltoztathatja az életedet!
Vízió és értékek
Tudod, amikor a jövőre gondolsz, látod magad egy bizonyos helyen, vagy csinálsz valami konkrét dolgot? Ezt hívják "víziónak". Ez az álmod, ez az, ami arra késztet, hogy reggel felkelj és utána menj. A jövőképed lényegében a célod. De mi van akkor, ha a céljaid nem egyeznek az értékeiddel?
Az értékeid szuper, szuper fontosak, és senkinek sincsenek pontosan ugyanazok, mint neked. Az értékek alakítják a mindennapi döntéseidet, valamint a teljes életutadat. Ezek olyan "eszmék", mint a függetlenség, a szabadság, a hűség, az őszinteség, a család, az egészség és a kemény munka, és ami talán a legfontosabb, az életedben olyan dolgokban, tevékenységekben és élményekben mutatkoznak meg, mint az olvasás, az utazás, az öltözködés, a pénz stb. Ahhoz, hogy megértsd, mik az értékeid (és hogy összhangban vannak-e a jelenlegi céljaiddal), tegyél fel olyan kérdéseket magadhoz, mint például:
- Mi tesz engem a legboldogabbá?
- Miről szeretek beszélni?
- Mire költöm a pénzemet?
- Hogyan töltöm ki a teremet?
Ha őszintén válaszolsz ezekre a kérdésekre, az segíteni fog abban, hogy azonosítsd, mik az értékeid jelenleg valójában.
A célokkal az a probléma, hogy gyakran tudatos gondolkodás nélkül tűzik ki őket. Ha olyan vagy, mint a legtöbb ember, akkor rengeteg dolog van a teendőid listáján, és nincs időd mindet elvégezni. A célod valószínűleg csak egy újabb dolog a listán, amit nem szabad elfelejtened, hogy el kell végezned, de nem olyasmi, ami igazán örömet vagy szenvedélyt ébreszt benned.
Ha azonban a céljaid nincsenek összhangban az értékeiddel, sokkal több gondot okozhatnak, mint amennyit megérnek. Annyi időt fogsz tölteni azzal, hogy magadat ostorozod miattuk, hogy valójában soha nem fogod tudni megvalósítani őket, és még ha sikerül is beiktatnod őket az időbeosztásodba, szinte lehetetlen lesz, hogy kiélhesd a bennük rejlő lehetőségeket.
Hogyan oldjuk meg ezt a problémát? Azt hiszem, azzal kezdődik, hogy felteszünk magunknak néhány nehéz kérdést: Miért csinálom ezt? Ha ez nem olyasmi, ami igazán érdekel vagy értéket képvisel, akkor miért kényszerítem magam erre?
Tervezd meg céljaidat
A célok nehezek. Ezt mindannyian tudjuk. De nem kell annak lenniük! Amikor elgondolkodsz azon, hogy mit szeretnél az élettől, könnyen elhatalmasodik rajtad a feladat puszta mérete. De ha a célokat kisebb darabokra bontod, nem olyan ijesztőek és nyomasztóak, és nagyobb valószínűséggel valósulnak meg.
Kezdjük tehát az alapokkal: Mi a "jó" cél? Mikor jó egy cél? Nos, a jó cél az, amely konkrét, mérhető, reális (vagy elérhető) és időszerű (vagy időhöz kötött). Olyan cél, amelyet ésszerű erőfeszítéssel és erőforrásokkal egy bizonyos időn belül el tudsz érni, és olyan cél, amely valamilyen módon valóban jobbá teszi az életedet, ha megvalósítod!
Hogyan tudunk tehát jó célokat kitűzni? Először is, ne próbáljunk egyszerre túl sokat kitűzni! Ez túlterhelő lehet és megnehezíti, hogy bármelyik cél kiemelkedjen a tömegből. Ehelyett koncentrálj egyszerre csak egy vagy két célra, amíg azokat el nem éred, aztán lépj tovább a következőre!
A célokat könnyű kigondolni, de nehéz megvalósítani. Könnyű beszélni a céljaidról és terveket készíteni rájuk, de a célok tényleges megvalósítása egészen más tészta. Ahhoz, hogy elérd a céljaidat, képesnek kell lenned reális elvárásokat megfogalmazni, a célt lépésekre kell bontanod, majd meg kell tervezned, hogyan fogod elérni az egyes lépéseket. Ez a folyamat nagyon időigényes lehet, de elengedhetetlen ahhoz, hogy sikerre vigyük magunkat!
Bármely cél elérésének első lépése, hogy kitaláld, pontosan mit is szeretnél elérni. A lehető legpontosabban kell megfogalmaznia a célját, hogy a későbbiekben ne legyenek félreértések. Ha a célod homályos, akkor sokkal nehezebb másoknak (és még magadnak is) megérteni, hogy mit jelent, és hogy sikeresen teljesítetted-e vagy sem.
Ha már elég világosan meghatároztad a célodat ahhoz, hogy mindenki megértse, mit kell tenned annak érdekében, hogy elérd az említett célt, akkor a következő lépés az, hogy ezeket a nagy feladatokat kisebbekre bontod, amelyek könnyebben kezelhetőek önmagad számára.
Fogj egy papírt és egy tollat, menj ki a szabadba, vagy csak vonulj el egy kis időre egyedül. A kihívás az, hogy adj magadnak harminc-hatvan nyugodt percet, hogy őszintén és mélyen elgondolkodj a következő kérdéseken. Ez segít abban, hogy megfogalmazd, szerkeszd és véglegesítsd a céljaid listáját, így biztosabb lehetsz benne, hogy ezek a célok a legjobban illenek hozzád.
- Mik az alapvető értékeim?
- Mit akarok az élettől?
- Hogyan akarom érezni magam és az életemet?
- Milyen készségeket kell fejlesztenem ahhoz, hogy valóra váltsam az álmaimat?
- Melyek azok a dolgok, amelyek miatt a múltban jól éreztem magam a bőrömben?

Tűzz ki SMART célokat
A SMART célokban a Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-Bound (konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött) szavak rövidítése. Ezeknek a paramétereknek a meghatározása a célodra vonatkozóan segít biztosítani, hogy a céljaid egy bizonyos időkereten belül elérhetőek legyenek.
Konkrét: Célodnak világosnak és tömörnek kell lennie, nem pedig homályosnak vagy általánosnak. Pontosan mit akarsz elérni? Mi jelenti majd a sikert? Legyél pontos az elérni kívánt eredményt illetően.
Mérhető: Legyél képes mérni a cél elérése felé tett előrehaladást. Milyen mérőszámok segítségével tudod nyomon követni ezt a fejlődést? Ha például az a célod, hogy az őszi versenyig jobb futóvá válj, milyen szám jelzi, hogy elérted ezt a célt? Ez a szám vonatkozhat egy 5-10 kilométeres táv folyamatos lefutására, vagy időeredményre is.
Elérhető: Az irreális elvárások felállítása csalódáshoz és frusztrációhoz vezethet, ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan azt tervezted. Ha olyan magasra törő célokat tűzöl ki, amelyek elérésére nincs esély, akkor talán jobb, ha egyáltalán nem tűzöl ki célt, mintha később csalódást okoznál magadnak, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan azt vártad.
Releváns: A célok kitűzésének első lépése annak meghatározása, hogy a cél releváns-e. Ha nem vagy tisztában azzal, hogy miért akarod elérni ezt a célt, akkor nehéz lesz időben megvalósítani.
Tudnod kell válaszolni ezekre a kérdésekre:
- Miért akarom ezt? Miért érdekel ez engem? Mit jelent ez nekem?
- Ez olyasmi, ami számít? Valóban érdekel ez engem? Ha igen, mennyire érdekel? Mennyire akarom ezt a dolgot?
- Milyen előnyökkel jár ennek a célnak a megvalósítása? Miért akarom ezt a dolgot? Mi fog történni, ha megvalósítom a célomat? Mi fog történni, ha nem érem el a célomat, és addig próbálkozom, amíg nem sikerül?
Időalapú: A második lépés a céldátumok létrehozása. Ez magában foglalja a határidőkkel, gyakorisággal és dátumokkal ellátott célok kitűzését. Ez segít a végeredményre összpontosítani, és biztosítja, hogy minden nap a sikerhez számítsál, valamint nyomon követed a haladást az idő előrehaladtával. Segít továbbá abban is, hogy mindenki elszámoltatható legyen a saját tetteidért, amikor egy közös cél érdekében együtt dolgozol egy szervezeten vagy csapatkörnyezeten belül, ami nagyobb elszámoltathatóságot teremt, mintha csak egy egyén egyedül dolgoznál.
Szintlépés
Ha a vártnál gyorsabban teljesíted a fogadalmadat, fontold meg annak frissítését ahelyett, hogy csak áthúznád a listádon, és hátradölnél. Ez megakadályozza, hogy az önelégültség csapdájába essél, és lehetővé teszi, hogy a győzelem lendületét felhasználva nekivágj a következő célodnak.
Az elhatározásodat frissítheted is, ha új szokásokkal vagy viselkedési formákkal egészíted ki, vagy olyan módosításokat eszközölsz, amelyek elérhetőbbé teszik számodra. Javasoljuk, hogy évente legalább kétszer, január elején és július végén, frissítsd a fogadalmaidat, hogy figyelembe vehesd az életmódodban vagy a körülményekben azóta bekövetkezett változásokat.
Jutalmazd meg magad
Fontos, hogy megünnepeljük a győzelmeket. Az értelmes célok kitűzése jót tesz a lelkednek, és amikor elérsz egyet, ami fontos neked, engedd meg magadnak, hogy felpörögj! Tudasd a barátaiddal, posztolj valamit a közösségi médiában, vagy adj magadnak egy önápoló ajándékot, például egy masszázst vagy egy hétvégi kirándulást. Csak arra ügyelj, hogy ne kényeztesd magad semmivel, ami ellentétes a célod szándékával (például étel, pénz, külső megerősítés), vagy bármi olyannal, ami hajlamos a spirálfogyasztást (étel, pénz, külső megerősítés) elősegíteni. Az elért eredményed önmagában is jutalom, és sokszor elég egy csendes pillanat önmagaddal a tükörben. "Megcsináltad. Tudtam, hogy képes vagy rá. Hiszek benned."
Az életben mindannyian felelősek vagyunk a döntéseinkért. Felelősek vagyunk azért, amink van vagy nincs az életünkben: egészségi állapotunkért, kapcsolataink minőségéért, anyagi jólétünk mélységéért, önszeretetünk erejéért és céljaink eredményéért. A teljes tulajdonlás a legjobb módja annak, hogy az életünket éljük.
Nem hibáztathatunk másokat azért, ami velünk történik az életben. Nem hibáztathatjuk a helyzeteket és a körülményeket sem. Az egyetlen ember, aki változtathat az életünkön, az mi magunk vagyunk! Ha többet akarsz kihozni az életből, akkor teljes mértékben magadévá kell tenned mindent, ami az életedben történik, legyen az jó vagy rossz, és tanulnod kell belőle, hogy javíthass magadon, és a jövőben bölcsebben hozhass döntéseket, mint korábban.
A blogbejegyzés tartalma általános jellegű, és kizárólag tájékoztató jellegű. Az információk nem alkalmazkodnak az egyéni alvásminőségedhez vagy egészségi állapotodhoz. Nem minősül és nem is célja orvosi tanácsadásnak, diagnózisnak vagy kezelésnek. Kérjük, fordulj egészségügyi szolgáltatódhoz, ha speciális egészségügyi igényeid vannak, vagy orvosi tanácsra van szükséged.